Ile kosztuje strona www?

Dział dla początkujących w temacie tworzenia stron internetowych.

Ile kosztuje strona www?

Postautor: kreatorem » 24 sty 2014, 12:42

Pewnie każdy webmaster spotyka się prędzej czy później z takim problemem: jak odpowiedzieć na pytanie "ile kosztuje strona www?"? Chciałbym zapytać o Wasze doświadczenia w tym temacie i jak odpowiadacie Waszym potencjalnym klientom.
W komentarzu pod wpisem Ile kosztuje strona internetowa (może się wypowiecie? Zapraszam: http://kreatorem.pl/ile-kosztuje-strona-internetowa) internauta zapytał mnie skąd biorą się rozbieżności między cenami u poszczególnych projektantów stron. Skoro każdy ma podobną ilość pracy do złożenia w projekt, to czemu u jednych ta usługa jest droższa? Co byście mu odpowiedzieli? Ja napisałem:

Ceny każdy ustala sobie sam, ale praktyka pokazuje, że jeśli taki projektant umie mało, to nie może cen zawyżać, bo nie znajdzie zleceniodawców. Ot, niewidzialna ręka rynku ;)

Może ktoś coś doda?
http://kreatorem.pl - jak stworzyć stronę za pomocą kreatora?
kreatorem

Re: Ile kosztuje strona www?

Postautor: mateusz.rajter » 26 sty 2014, 17:36

Myślę, że dobrze odpisałeś. Bo to ile kosztuje strona internetowa zależy od wielu czynników, ale między innymi od tego, na ile wycenia się wykonawca. Dlatego nie sposób odpowiedzieć na to pytanie ogólnie, trzeba poznać szczegóły.

Nigdy nie rozumiałem dlaczego ludzie nie mogą tego zrozumieć. Chcą wyceny zanim jeszcze powiedzą, czego oczekują. A potem, jak ktoś da się przycisnąć do muru i powie orientacyjną cenę przed dowiedzeniem się czegokolwiek, mają problem z tym, żeby cenę podnieść.

Mam ten komfort, że po kilku latach siedzenia w branży nie muszę pracować z każdym, wybieram sobie klientów. Mam swoje wymagania i jeśli ktoś ich nie spełnia, to dziękuję mu i nasza "współpraca" się kończy. Jednym kryteriów oceny klienta jest własnie to: czy jest gotów najpierw ustalić co będziemy robić (jaką stronę), czy chce od razu wiedzieć ile strona kosztuje. W tym drugim przypadku rzucam jakąś wysoką kwotę. Jeśli się zgodzi, a pracy mam mniej niż sądziłem - cóż, jego problem. Ja chciałem ustalić co i jak przed wyceną. Jeśli się natomiast nie zgodzi - mam go z głowy i czasu nie marnuję. :)

A przy okazji - ciekawa strona o tych kreatorach! :)
mateusz.rajter

Postautor: bartoszstoch » 04 lut 2014, 6:00

Ja uważam tak: dobrze, że klient pyta od razu ile kosztuje strona internetowa u danego wykonawcy. Bo jeśli podamy mu nawet bardzo orientacyjną cenę, to ten od razu wie, czy jest zainteresowany czy nie. Jeśli nie - nie tracimy czasu na obsługiwanie go. Nauczyłem się, że jeśli moje ceny (może bardziej: rząd cen) są dla klienta nie do zaakceptowania, to lepiej, żebyśmy obaj wiedzieli o tym od razu.W przeciwnym razie najpierw poświęcę czas na porozmawianie z nim (a poświęcam na to dużo czasu, proszę o przygotowanie materiałów, omawiam je, podpowiadam co można jeszcze dorzucić, planujemy rozwijanie strony, reklamę, itp), to klient zyska pomoc, ale ja stracę czas. Jeśli go mam akurat nieco więcej niż zwykle - wszystko jest ok. Ale jeśli mam inne zlecenia (zwykle 2 lub 3 na różnych etapach prac), to nie mogę sobie pozwolić na pomaganie osobie, która potem pójdzie gdzie indziej. Czasem szkoda, bo lubię pomóc, ale cóż - doba nie jest z gumy.
bartoszstoch

Postautor: mateusz.rajter » 05 lut 2014, 6:44

Moi klienci zawsze zaczynają od pytania ile coś kosztuje. Zwykłem im odpowiadać, ale widzę, że skutki tego są różne. Co można zrobić, żeby po usłyszeniu ceny nie odpowiadali: dla mnie to za dużo i nie uciekali? Nie ma się co oszukiwać - prawie wszyscy klienci nie są w stanie merytorycznie ocenić, czy strona jest warta tych pieniędzy czy nie, więc na jakiej podstawie podejmują decyzje? Jak dla mnie to nie ma sensu. To zupełnie tak, jakby oceniali, czy 10 mld $ to dużo czy mało na zbudowanie wahadłowca kosmicznego.
mateusz.rajter

Postautor: marekkot99 » 05 lut 2014, 17:41

Ja mam stały cennik, bo robię zawsze tylko tzw. "proste strony www": kilka podstron, formularz, galeria. Nie muszę też się z tego utrzymywać, więc jeśli zrobię coś trochę dłużej niż planowałem, to nic mi się nie stanie. Ważne, żeby klient by zadowolony. Jednak ostatnio sam dostrzegam, że nie tędy droga. Nie bardzo wiem jak to inaczej zorganizować, ale spróbuję najpierw porozmawiać z klientem zanim wycenię jego stronę www. Innej opcji tu nie widzę.
marekkot99

Postautor: tadzareba » 10 lut 2014, 14:00

skąd biorą się rozbieżności między cenami u poszczególnych projektantów stron

Głupie pytanie zadał ten ktoś. Każdy sam sobie wycenia. Jeśli webmaster umie przekonać klientów (lub jeśli nie musi tego robić), że warto oddać mu większą kwotę niż komu innemu mniejszą - wtedy dochodzi do transakcji i tyle. Zwykle bardziej doświadczeni mają większe ceny i to jest dobre. Czasem trafia się na wykonawcę, który korzysta z niewiedzy klientów i też daje wysokie ceny nie mając dużego doświadczenia, ale to już wina klientów takiej osoby, że bez zdobycia choćby elementarnej wiedzy zlecają coś, czego w ogóle nie rozumieją.
tadzareba

Postautor: marekkot99 » 10 lut 2014, 20:36

Czasem trafia się na wykonawcę, który korzysta z niewiedzy klientów i też daje wysokie ceny nie mając dużego doświadczenia

Niestety, to dosyć częste. Takie osoby biorą kasę za pracę, której nie umieją dobrze wykonać, klient się uprzedzi i potem okazuje się, że drugi raz obawia się, że przepłaci. Zwykle klienci uważają po prostu, że nie ma sensu tyle płacić, a nie że trafili na kogoś niekompetentnego. Dlatego może warto w cenniku podawać też za co ile pieniędzy sobie liczymy? Myślałem kiedyś nad tym, żeby zrobić klientowi takie zestawienie i dać mu je przed lub po wykonaniu strony. Dzięki temu klient od razu wie ile kosztuje jego strona, a przy okazji wszystkie inne elementy - hosting, domena, itd. Robił ktoś z Was takie zestawienie i dawał je klientom?
marekkot99

Postautor: kreatorem » 17 lut 2014, 11:44

Robił ktoś z Was takie zestawienie i dawał je klientom?

Ja robiłem. Przestałem, ponieważ w praktyce wyszło, że wyceniam od razu po spotkaniu, więc cenę po prostu klientowi mówię. Podczas rozmowy zawsze notuję to, czego on potrzebuje, żebyśmy potem wiedzieli jad czym będziemy pracować. Drugi plus - klient nie może nic "dorzucić", bo widział, że wszystko notowałem.

Uważam, że wydrukowanie wyceny może się fajnie sprawdzić, ale w przypadkach, gdy trzeba nad wyceną rzeczywiście się zastanowić, np. jeśli nie robisz strony sam albo gdy nie wiesz jak wdrożyć jakieś rozwiązanie.
kreatorem

Postautor: AriaGda » 21 mar 2014, 9:17

Cena zależy od tego czego klient potrzebuje na takiej stronie - im bardziej skomplikowana strona tym wyższe ceny. Dopiero kiedy uzyskamy wszystkie informacje dotyczące oczekiwań klienta możemy ustalić cenę - każda jest indywidualna i zależy od czasu który projektant na nią poświęci oraz stopnia skomplikowania strony :)
AriaGda

Postautor: kamilo » 30 mar 2014, 21:58

Zbyt ogólne pytanie :)
kamilo

Wróć do Pierwsze kroki